Přehled situace v ČR: COVID-19
PLNÁ ZNĚNÍ VLÁDNÍCH NAŘÍZENÍ A AKTUÁLNÍ SITUACI SLEDUJTE NA VLADA.CZ a MVCR.CZ!
Aktualizováno 6. 11. 2020, 18:00:
5. 10. vstoupila ČR na 30 dní do NOUZOVÉHO STAVU, který potrvá do 20. listopadu.
Od 28. 10. od 00.01 vláda zpřísňuje stávající opatření.
V noci mezi 21.00 a 4.59 platí úplný zákaz vycházení. Výjimku představují cesty do práce, k lékaři a domů. Venčit psa v tuto dobu je možné pouze v okruhu 500 m od domova.
Vláda také nařizuje zaměstnavatelům využívat práci na dálku, pokud ji zaměstnanci mohou vzhledem
k charakteru práce a provozním podmínkám vykonávat v místě bydliště. Konečné rozhodnutí leží na managementu firmy.
Přes den nadále platí omezení kontaktu s dalšími lidmi na nezbytně nutnou dobu. Samozřejmě s výjimkou cest do práce, nezbytných cest za rodinou, nákupu základního sortimentu, nutné pomoci blízkým, cesty za výkonem dobrovolnické činnosti, cesty na svatbu/pohřeb, cesty k lékaři nebo neodkladné cesty na úřad.
Dovolené stále je věnovat se individuálním sportům (jít si zaběhat) nebo se vydat na výlet do přírody či a pobyt na chalupu. U všeho ale platí maximální počet dvou účastníků (s výjimkou členů rodiny a spolupracovníků).
Dále platí:
– při obřadech (svatbách, pohřbech) může být přítomno maximálně 10 osob,
– výjimku z omezení volného pohybu osob mají pokojná shromáždění (svolávaná podle zákona č. 84/1990 Sb.), kterých se může účastnit nanejvýš 100 účastníků. Ti se musí pohybovat po skupinkách čítající 20 lidí a musí dodržovat rozestupy dvou metrů. Každý účastník takové akce je zároveň povinen zakrýt si ústa a nos;
– je zakázáno požívat alkohol na veřejně přístupných místech.
ROUŠKY
- Od 21. 10. se povinnost nosit roušku rozšiřuje na vnější prostředí, a to na zastavěná území (vesnice, města), pokud není možné dodržet dvoumetrový odstup od druhého člověka (který není členem jedné domácnosti). Nově musí mít roušku také posádka auta, nejde-li o členy jedné domácnosti.
- Nadále je nutné mít ochranu nosu a úst na zastávkách veřejné dopravy a ve všech vnitřních prostorách vyjma bydliště nebo ubytování typu hotelový pokoj.
- Výjimku mají podle opatření ministerstva zdravotnictví např. děti do dvou let, děti a pedagogové v MŠ, moderátoři, redaktoři apod.
ŠKOLSTVÍ
- Od středy 14. 10. budou otevřené pouze mateřské školy.
- Základní, střední i vysoké školy přecházejí na distanční výuku.
- Uzavřeny budou ZUŠ, jazykové školy, školní kluby a družiny.
- Studenti, kteří mají bydliště na území ČR, se do něj budou muset vrátit. Nesmějí zůstat na kolejích či internátech. Výjimku mají doktorandi a další studenti, kteří mají s univerzitou uzavřený pracovní poměr, studenti programů všeobecné lékařství, zubní lékařství, farmacie a dalších zdravotnických studijních programů, kteří se účastní klinické a praktické výuky a praxe, studenti vykonávající pedagogickou praktickou výuku a praxi v mateřských, základních a středních školách, a studenti, jimž byla podle krizového zákona udělena pracovní povinnost. Pokud mají studenti strach z návratu domů, aby případnou nákazou neohrozili své blízké, mohou se nechat testovat – více na stránkách ministerstva školství.
- Hejtman Ústeckého kraje rozšířil okruh zákonných zástupců dětí, kteří mají nárok na péči o děti ve věku od 3 do 10 let ve školských zařízeních.
ÚŘADY
- Přímý styk státní správy s veřejností je omezen na 5 hodin 2 dny v týdnu. Více v sekci Úřady a instituce. Využívejte prosím písemný nebo telefonický kontakt.
- V nemocnicích jsou zakázány návštěvy, nejde-li o: druhého rodiče u porodu, návštěvu nezletilého pacienta nebo návštěvu pacienta v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění. Jaké podmínky je pro povolení návštěvy nutné splnit, najdete zde.
- Obdobně platí také zákaz návštěv v domovech seniorů. Zde navíc platí po dobu nouzového stavu pro klienty i zákaz vycházení, s výjimkou návštěvy lékaře, úřadu či soudního řízení (více zde).
SPORT, KULTURA A VOLNÝ ČAS
- V provozu nesmí být střediska volného času a další služby pro děti a mládež (zájmová, výchovná, rekreační nebo vzdělávací činnost včetně přípravy na vyučování).
- Zcela uzavřena jsou vnitřní sportoviště (tělocvičny – s výjimkou při MŠ a ZŠ, kluziště, kurty, ringy, herny bowlingu nebo kulečníku, tréninková zařízení, posilovny, fitness centra), bazény a koupaliště a wellness (včetně saun, solárií a solných jeskyní).
- Nesmí se konat koncerty a jiná hudební, divadelní, filmová a další umělecká představení včetně cirkusů a varieté; poutě; veletrhy, kongresy.
- Uzavřeny pro veřejnost jsou zoologické zahrady, hvězdárny, muzea, galerie, hrady, zámky a podobné historické nebo kulturní objekty, ale také hudební, taneční a podobné společenské kluby a diskotéky a také herny a kasina.
- Je zakázán společný zpěv více než 5 osob ve vnitřních prostorech staveb, s výjimkou bydliště, a to i když se jedná o výkon práce nebo podnikatelské činnosti. Jedinou výjimku představují mateřské školy.
OBCHODY A SLUŽBY
-
- Uzavírají se maloobchody a služby. Výjimku mají obchody s potravinami, drogerií, krmivy pro zvířata, lékárny, optiky, galanterie, autoopravny, obchody s květinami (zde je výslovně určeno, že v prodejně nesmějí být více než 2 zákazníci) nebo zahrádkářskými potřebami (ne hobby markety). Všechny výjimky najdete zde.
- V neděli je maloobchodní prodej zakázán úplně, v ostatní dny může probíhat mezi 5. ráno a 8. večer. Výjimku z tohoto omezení mají čerpací stanice, lékárny, prodejny na frekventovaných místech, jako jsou letiště či nádraží, obchody ve zdravotnických zařízeních a restaurace, které fungují ve formě roznáškového servisu.
- Velkoobchodní prodej zůstává bez omezení.
- Do restaurací nesmí veřejnost, prodej přes okénko je zachován.
- Hotely by měly být uzavřeny ve vztahu k rekreačním aktivitám, pro ubytování například na služební cestě fungovat mohou.
- Lázeňská centra mohou poskytovat pouze takovou péči, která je alespoň částečně hrazená z pojištění.
- Od 22. 10. budou v OC uzavřeny prodejny s výjimkou potravin, drogérií, lékaren a dalších vyjmenovaných v usnesení vlády.
- Stravovací služby mohou fungovat pouze k vyzvednutí jídla s sebou.
- Obchodní centra nesmějí na své ploše poskytovat wi-fi připojení.
- Zamezí shlukování osob, zvláště na místech, která jsou k tomu určená (odpočinkové zóny, židle, křesla…).
- Do nákupních center a do prodejen a provozoven služeb lze vstupovat a pobývat v nich ve skupinách o maximálně dvou lidech. Toto opatření se nevztahuje na doprovod dětí mladších 15 let.
- Od 28. 10. je zakázán prodej na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách, jako jsou stánky nebo pojízdné prodejny; dále také pochůzkový a podomní prodej. Výjimkou jsou prodejny s potravinami a drogistickým zbožím v obcích, kde nejde toto zboží zakoupit jinde.
- Farmářské trhy, pokud jsou na nich české produkty (viz bod I/7 opatření), probíhat mohou za dodržení těchto opatření:
- neprobíhá konzumace na místě,
- odstupy mezi prodejními místy jsou nejméně 4 metry,
- v jeden čas se na ploše farmářského tržiště nesmí vyskytovat více než 20 osob na 400 m2.
Zda při cestování ze zahraničí musíte podstoupit karanténu nebo mít negativní test na COVID-19, se dozvíte v tabulce na webu Ministerstva zdravotnictví (aktualizována je jednou týdně). Sledujte také vždy podmínky pro vstup do cílové země (viz mapu cestovatele na webu Ministerstva zahraničních věcí).
Další užitečné odkazy:
- Přehled kontaktů a zdroje informací
- Informace ke koronaviru SARS-CoV-2
- Speciální web Ministerstva zdravotnictví ke koronaviru
- Evropský rozměr boje proti koronaviru
- Ministerstvo zahraničních věcí: Otázky a odpovědi k vyhlášení nouzového stavu
- Ministerstvo vnitra – informace k cestování
- Státní zdravotní ústav
Doporučení pro občany
- Vyhněte se kontaktům s lidmi, které nejsou nezbytné.
- Přednostně využívejte individuální dopravu.
- Ve veřejném prostoru si zakrývejte nos a ústa. Pokud nemáte roušku, postačí šátek nebo šála. Videonávod na výrobu roušky naleznete např. zde, jako materiál použijte 100% bavlnu. Nezapomeňte roušku denně vyprat na 90 nebo vyvařit.
- Dbejte zvýšené hygieny, zejména rukou.
- Pokud trpíte respiračním onemocněním, při kýchání a kašlání užívejte nejlépe jednorázové kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývejte ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (Kapénky se pak mohou přenést dál.)
- Aktuální informace naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnictví nebo krajské hygienické stanice.
Lidé s příznaky onemocnění
!!! Pokud si nejste jistí svým zdravotním stavem a jak se chovat, kontaktujte o radu svého praktického lékaře.
- Odpovědi na dotazy a poradenství k této nákaze poskytuje všech sedm zdravotních pojišťoven na svých informačních linkách.
- Na tomto webu
naleznete informace, jak se chovat v domácí karanténě.
Další zásady shrnují tyto letáky:
Senioři
- Doporučujeme seniorům a lidem se zdravotními potížemi, aby se vyhýbali místům s větší koncentrací lidí. Typicky se jedná o obchody s potravinami. Pokud tedy potřebujete obstarat nákup, zavolejte svým rodinným příslušníkům nebo známým a nechte si ho přinést.
- KRIZOVÁ LINKA PRO SENIORY: 475 657 691
Ústecký kraj
denně 8:00 – 18:00 hodin - CENTRÁLNÍ INFORMAČNÍ LINKA KE KORONAVIRU: 1221
v pracovních dnech 8.00-19.00 hodin, o víkendu 9.00-16.30 hodin - KORONAVIRUS INFOLINKA KRAJSKÉ HYGIENICKÉ STANICE Ústí n. L.: 704 829 502
pracovních dnech 7:00 – 17:00 hodin - PODŘIPSKÁ NEMOCNICE S POLIKLINIKOU Roudnice n. L.: 416 858 111
- SENIOR TELEFON (Život 90): 800 157 157
nonstop, ZDARMA - LINKA SENIORŮ (Elpida): 800 200 007
denně 8-20 hodin, ZDARMA - NONSTOP LINKA POMOCI (Spirála): 475 603 390
nonstop, cena běžného hovoru v telekomunikační síti na pevnou linku - Zelená linka (Anděl Strážný): 800 603 030
nonstop, ZDARMA - Poradna pro pečující – pečuj doma: 604 283 571
ČCE Diakonie – Michaela Lengálová
Koronavirus – infolinka Krajské hygienické stanice
- +420 736 233 176, +420 704 829 502, +420 703 365 986
- Provozní doba: Po – Pá: 7:00 – 17:00
- Webové stránky: https://www.khsusti.cz/